Erdoğan duyurdu.. Harekat resmen başladı..

9 Ekim 2019 Çarşamba 20:45

Erdoğan duyurdu.. Harekat resmen başladı..

Erdoğan duyurdu.. Harekat resmen başladı..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.'' mesajıyla duyurdu. Harekatın başlamasının ardından terör örgütünün kontrolündeki Resulayn jetlerle, Tel Abyad ise obüslerle vuruluyor. Akçakale'de okullar pazartesi gününe kadar tatil edildi, vatandaşlara da uyarı yapılıyor.

"TÜM BÖLGE HALKINI TERÖRÜN PENÇESİNDEN KURTARACAĞIZ"
Barış Pınarı Harekatı ile oluşturulacak güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerinin sağlanacağını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Barış Pınarı Harekatı ile Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız."

Erdoğan, harekatta görev alan askerlere başarılar dileyerek, şöyle devam etti:

"Harekatta görevli kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alnından öpüyor, kendilerine ve yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum"

REUTERS: OBÜSLER DE VURUYOR
Reuters'ın Türk güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, hava saldırıları topçu atışlarıyla destekleniyor. Ayrıca YPG/PKK'ya ait mevziler, mühimmat depoları da Türk obüsleriyle vurulmaya başladı.

ERDOĞAN LİDERLERİ BİLGİLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i telefonla arayarak Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi verdi.

CEYLANPINAR'DA VATANDAŞLARA UYARI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından Ceylanpınar ilçesinde obüs sesleri duyuluyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, Suriye Milli Ordusu ile Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nın başlatılmasıyla Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Resulayn'ın bazı bölgelerinden dumanların yükseldiği gözlendi. Ceylanpınar ilçesinde obüs sesleri duyulurken, Suriye sınırında savaş uçaklarının uçtuğu görülüyor.

Bu arada, Ceylanpınar Belediyesi de yaptığı uyarılarla vatandaşların evlerine girmesini istedi.

CEYLANPINAR'A HAVAN MERMİSİ DÜŞTÜ

Resulayn'da terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bir bölgeden Ceylanpınar'a 2 havan mermisi atıldı. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadı.

NUSAYBİN'DE BİNAYA ROKET İSABET ETTİ

Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristler, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından roketle saldırıda bulundu. Teröristlerin attığı roket, Bahçelievler Mahallesi'ndeki bir binanın duvarına isabet etti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, sınır hattındaki askeri birlikler, Kamışlı'daki teröristlerin bulunduğu alanı top atışına tuttu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TBMM BAŞKANI ŞENTOP'A BİLGİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ettiği TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi verdi.
BMGK'DA TOPLANTI TALEBİ

Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya ve Belçika, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri görüşmek üzere toplantı talep etti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BM Güvenlik Konseyindeki Avrupa Birliği (AB) üyesi 5 ülke İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya, Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri görüşmek üzere toplantı talebinde bulundu.

Konseyin yarın kapalı oturumda toplanması bekleniyor.

 

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-cumhurbaskani-erdogan-harekat-basladi-41347345

Yorumlar

‘EREĞLİ GELECEĞİNİ KONUŞUYOR’

9 Ekim 2019 Çarşamba 18:24

‘EREĞLİ GELECEĞİNİ KONUŞUYOR’

‘EREĞLİ GELECEĞİNİ KONUŞUYOR’

Cumartesi günü AKM Nikah Salonu’nda saat 12.00’de ‘Ereğli Geleceğini Konuşuyor’ toplantısı düzenlenecek. Siyasi partiler, Sivil Toplum Örgütleri, muhtarlar ve bütün vatandaşlar toplantıya davet edildi.
Kdz. Ereğli’nin geleceği siyasi partiler, STK’lar, muhtarlar ve halkın da katılımıyla masaya yatırılıyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumartesi günü saat 12.00’de AKM Nikah Salonu’nda ‘Ereğli geleceğini konuşuyor’ başlığı altında bir toplantı düzenleyeceklerini açıkladı.
‘Kent alarm veriyor. Artık buna dur deme zamanı’ diyen Posbıyık, toplantıya Kdz.Ereğli’nin geleceğinden haberdar olmak isteyen herkesi davet etti.

Yorumlar

KDZ. EREĞLİ’NİN TARİHİ ÇINARLARI BAKIMA ALINDI

9 Ekim 2019 Çarşamba 18:21

KDZ. EREĞLİ’NİN TARİHİ ÇINARLARI BAKIMA ALINDI

KDZ. EREĞLİ’NİN TARİHİ ÇINARLARI BAKIMA ALINDI

Kdz. Ereğli’nin tarihinde önemli bir yere sahip olan çınar ağaçları belediye tarafından rehabilite ediliyor. Çalışmalar Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı, İl Çevre Müdürlüğü’nün bilgisi ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün gözetiminde gerçekleştiriliyor.
Kdz. Ereğli Belediyesi ilçenin tarihi çınarlarına sahip çıkıyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla Temizlik İşleri Müdürlüğü Park Bahçeler Birimi tarafından ilçe genelindeki tarihi çınarlarda bakım ve rehabilite çalışmaları başlatıldı.
Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı, İl Çevre Müdürlüğü’nün bilgisi ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün gözetiminde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Sahil Taksi bölgesinde bulunan çınar ağaçları rehabilite edildi. Kökleri giderek büyüyen çınar ağaçlarının asfalt ve betondan kurtularak daha rahat beslenebilmesi için kök kısımlarında yeşil alan çalışması yapıldı.
GENÇLEŞTİRME VE BUDAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Bozhane girişinde bulunan Anıt Ağaç için de Orman İşletme Müdürlüğü yetkilisi Orman Mühendisi Hatice Sayın, Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler birimi sorumlusu Peyzaj Mimarı Mustafa Keskin, Park ve Bahçeler Birimi Şantiye Şefi Ziraat Mühendisi Sertaç Yılmaz gözetiminde gençleştirme çalışması yapılıyor. Tehlike arz eden, kuruyan dalların budama çalışması da yapılarak kayıt altına alınıyor.
Çalışmalar diğer çınar ağaçlarını kapsayacak şekilde devam edecek.

Yorumlar

Erken Tanı Hayat Kurtarır...

9 Ekim 2019 Çarşamba 17:04

Erken Tanı Hayat Kurtarır...

Erken Tanı Hayat Kurtarır...

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Gümeli Yaylası’nda meme kanserinde erken tanıya dikkat çekmek ve bu hastalığı sevgiyle korkmadan atlatabilmek için en yaşlı porsuk ağacına yürüyüş ve porsuk ağacı dikimi gerçekleştirildi.
Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği ve Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında ‘Her Gün Değerlidir – Erken Tanı Hayat Kurtarır’ sloganı ile hafta sonu Alaplı Gümeli Yaylası’nda düzenlenen etkinlikte meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaç grubunun hammaddesini barındıran ve dünyadaki en yaşlı ağaçlar arasında yer alan 4114 yaşındaki Porsuk ağacı (Taxus Baccata) yaklaşık 300 kişilik katılımcı eşliğinde ziyaret edildi.
Alınan bilgiye göre, Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği ve Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında ‘Her Gün Değerlidir – Erken Tanı Hayat Kurtarır’ sloganı ile Alaplı Gümeli Yaylası’nda etkinlik gerçekleştirildi.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Direktör, Meme ve Endokrin Birimi Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak Değişim Haber Merkezimize yaptığı açıklamada, etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek, Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri çerçevesinde etkinliğimizi Gümeli Yaylası’nda Porsuk ağacında sembolik porsuk ağacı dikimi gerçekleştirdik.
Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği etkinlik kapsamında Zonguldak merkez ilçe ile Ereğli, Alaplı, Çaycuma, Kilimli, Kozlu ve Devrek gibi ilçelerimizden tedavi olmuş hastalarla birlikte sembolik Porsuk ağacı fidesi dikimi sonrası, etkinliğe katılan meme kanseri savaşçılarına fideler hediye edildi. Umudu ve geleceği simgeleyen pembe balonlar gökyüzüne bırakıldı. Meme kanseri tedavisinde farkındalığın ve erken tanının önemini vurgulayan pankartlar eşliğinde Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak kanser tedavisinde erken tanı ve kişiselleştirilmiş tarama ve tedavi programları ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Onkoloji Merkezimizin bu konudaki önemi konusunda bilgilendirmelerde bulundu:
“Meme kanseri her kadının yaşayabileceği, çok sık rastlanan bir hastalık olup, günümüzde bu kansere bağlı kayıplar maalesef hastalığın erken evrede tespit edilmemesine ikincil gelişmektedir. Hayatı ve kendimizi ertelememeliyiz. Erken tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi ile bu kayıpların önlenebilir olması bizim halkımızı uyarma zorunluluğumuzun en önemli kanıtıdır. Bu kanserler ile ilgili risk azaltma stratejileri ve erken tanı yöntemleri konusunda halkımızın farkındalığının artması ve bilinçlenmesi kanserle olan savaşımızda yüz güldürücü sonuçların anahtarıdır. Hastalarımızın kanser tedavisinde hekimler tarafından kanıta dayalı tıp doğrultusunda uygulanan ilaçlar dışında hiç bir ek veya yandaş tedaviye yönelmemeleri, hastalarımızı bu hastalıktan kurtarmamız konusunda hayati önem taşıyor. Kanserin tedavisi ancak multidisipliner ekip çalışması ile mümkün. Bu noktada üniversitemiz onkoloji merkezimizde cerrahi, medikal tedavi ve radyoterapi uluslararası standartlar doğrultusunda dizayn edilerek uygulanmaktadır. Bu sayede bugün sizler gibi kanseri yenmiş kahramanlarımızla birlikte yürüyoruz. Yanımızda bulunmanız bu hastalıkla savaşmakta olan diğer hastalarımız için büyük umut ve inanç kaynağı olup, zor olan tedavi sürecini aksatmadan tamamlamaları konusunda büyük destek sağlamaktadır. Bu nedenle başta siz meme kanseri kahramanlarımız olmak üzere, zorlu hava ve yol şartlarına rağmen buraya kadar gelerek bizi destekleyen tüm katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu etkinliğin planlanmasında gösterdikleri büyük çaba ve emeklerinden ötürü Nihan Kuzu ve Derya Suiçmez’e minnettar…

Yorumlar

17 yaşındaki genç; ölümüyle sevenlerini yasa boğdu

9 Ekim 2019 Çarşamba 16:49

17 yaşındaki genç; ölümüyle sevenlerini yasa boğdu

17 yaşındaki genç; ölümüyle sevenlerini yasa boğdu

17 yaşındaki genç çocuk Ömürcan Kayaoğlu, 4 aydır yaşam savaşı verdiği kan kanserine yenik düşerek sevenlerini yasa boğdu.
Terkirdağ'ın Çorlu İlçesinde Ersan Kayaoğlu ve Belgin Kayaoğlu çiftinin 4 çocuğundan bir olan 17 yaşındaki Ömürcan Kayaoğlu'na 5 ay önce kan kanseri teşhisi konularak tedavi görüyordu. Genç çocuk tedavi gördüğü Çorlu Devlet Hastanesin'de bugün yaşam savaşını kaybetti. Ömürcan Kayoğlu'nun ölümünün ardından ailesi ve sevenleri büyük üzüntüye boğuldu. Kayaoğlu'nun cenazesi bugün Karabük'ün Yenice İlçesine bağlı Kayadibi köyüne getirilerek öğlen namazının ardından toprağa verilecek.

Yorumlar