KDZ. EREĞLİ’NİN TARİHİ ÇINARLARI BAKIMA ALINDI

9 Ekim 2019 Çarşamba 18:21

KDZ. EREĞLİ’NİN TARİHİ ÇINARLARI BAKIMA ALINDI

KDZ. EREĞLİ’NİN TARİHİ ÇINARLARI BAKIMA ALINDI

Kdz. Ereğli’nin tarihinde önemli bir yere sahip olan çınar ağaçları belediye tarafından rehabilite ediliyor. Çalışmalar Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı, İl Çevre Müdürlüğü’nün bilgisi ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün gözetiminde gerçekleştiriliyor.
Kdz. Ereğli Belediyesi ilçenin tarihi çınarlarına sahip çıkıyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla Temizlik İşleri Müdürlüğü Park Bahçeler Birimi tarafından ilçe genelindeki tarihi çınarlarda bakım ve rehabilite çalışmaları başlatıldı.
Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı, İl Çevre Müdürlüğü’nün bilgisi ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün gözetiminde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Sahil Taksi bölgesinde bulunan çınar ağaçları rehabilite edildi. Kökleri giderek büyüyen çınar ağaçlarının asfalt ve betondan kurtularak daha rahat beslenebilmesi için kök kısımlarında yeşil alan çalışması yapıldı.
GENÇLEŞTİRME VE BUDAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Bozhane girişinde bulunan Anıt Ağaç için de Orman İşletme Müdürlüğü yetkilisi Orman Mühendisi Hatice Sayın, Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler birimi sorumlusu Peyzaj Mimarı Mustafa Keskin, Park ve Bahçeler Birimi Şantiye Şefi Ziraat Mühendisi Sertaç Yılmaz gözetiminde gençleştirme çalışması yapılıyor. Tehlike arz eden, kuruyan dalların budama çalışması da yapılarak kayıt altına alınıyor.
Çalışmalar diğer çınar ağaçlarını kapsayacak şekilde devam edecek.

Yorumlar

Erken Tanı Hayat Kurtarır...

9 Ekim 2019 Çarşamba 17:04

Erken Tanı Hayat Kurtarır...

Erken Tanı Hayat Kurtarır...

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Gümeli Yaylası’nda meme kanserinde erken tanıya dikkat çekmek ve bu hastalığı sevgiyle korkmadan atlatabilmek için en yaşlı porsuk ağacına yürüyüş ve porsuk ağacı dikimi gerçekleştirildi.
Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği ve Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında ‘Her Gün Değerlidir – Erken Tanı Hayat Kurtarır’ sloganı ile hafta sonu Alaplı Gümeli Yaylası’nda düzenlenen etkinlikte meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaç grubunun hammaddesini barındıran ve dünyadaki en yaşlı ağaçlar arasında yer alan 4114 yaşındaki Porsuk ağacı (Taxus Baccata) yaklaşık 300 kişilik katılımcı eşliğinde ziyaret edildi.
Alınan bilgiye göre, Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği ve Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında ‘Her Gün Değerlidir – Erken Tanı Hayat Kurtarır’ sloganı ile Alaplı Gümeli Yaylası’nda etkinlik gerçekleştirildi.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Direktör, Meme ve Endokrin Birimi Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak Değişim Haber Merkezimize yaptığı açıklamada, etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek, Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri çerçevesinde etkinliğimizi Gümeli Yaylası’nda Porsuk ağacında sembolik porsuk ağacı dikimi gerçekleştirdik.
Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği etkinlik kapsamında Zonguldak merkez ilçe ile Ereğli, Alaplı, Çaycuma, Kilimli, Kozlu ve Devrek gibi ilçelerimizden tedavi olmuş hastalarla birlikte sembolik Porsuk ağacı fidesi dikimi sonrası, etkinliğe katılan meme kanseri savaşçılarına fideler hediye edildi. Umudu ve geleceği simgeleyen pembe balonlar gökyüzüne bırakıldı. Meme kanseri tedavisinde farkındalığın ve erken tanının önemini vurgulayan pankartlar eşliğinde Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak kanser tedavisinde erken tanı ve kişiselleştirilmiş tarama ve tedavi programları ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Onkoloji Merkezimizin bu konudaki önemi konusunda bilgilendirmelerde bulundu:
“Meme kanseri her kadının yaşayabileceği, çok sık rastlanan bir hastalık olup, günümüzde bu kansere bağlı kayıplar maalesef hastalığın erken evrede tespit edilmemesine ikincil gelişmektedir. Hayatı ve kendimizi ertelememeliyiz. Erken tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi ile bu kayıpların önlenebilir olması bizim halkımızı uyarma zorunluluğumuzun en önemli kanıtıdır. Bu kanserler ile ilgili risk azaltma stratejileri ve erken tanı yöntemleri konusunda halkımızın farkındalığının artması ve bilinçlenmesi kanserle olan savaşımızda yüz güldürücü sonuçların anahtarıdır. Hastalarımızın kanser tedavisinde hekimler tarafından kanıta dayalı tıp doğrultusunda uygulanan ilaçlar dışında hiç bir ek veya yandaş tedaviye yönelmemeleri, hastalarımızı bu hastalıktan kurtarmamız konusunda hayati önem taşıyor. Kanserin tedavisi ancak multidisipliner ekip çalışması ile mümkün. Bu noktada üniversitemiz onkoloji merkezimizde cerrahi, medikal tedavi ve radyoterapi uluslararası standartlar doğrultusunda dizayn edilerek uygulanmaktadır. Bu sayede bugün sizler gibi kanseri yenmiş kahramanlarımızla birlikte yürüyoruz. Yanımızda bulunmanız bu hastalıkla savaşmakta olan diğer hastalarımız için büyük umut ve inanç kaynağı olup, zor olan tedavi sürecini aksatmadan tamamlamaları konusunda büyük destek sağlamaktadır. Bu nedenle başta siz meme kanseri kahramanlarımız olmak üzere, zorlu hava ve yol şartlarına rağmen buraya kadar gelerek bizi destekleyen tüm katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu etkinliğin planlanmasında gösterdikleri büyük çaba ve emeklerinden ötürü Nihan Kuzu ve Derya Suiçmez’e minnettar…

Yorumlar

17 yaşındaki genç; ölümüyle sevenlerini yasa boğdu

9 Ekim 2019 Çarşamba 16:49

17 yaşındaki genç; ölümüyle sevenlerini yasa boğdu

17 yaşındaki genç; ölümüyle sevenlerini yasa boğdu

17 yaşındaki genç çocuk Ömürcan Kayaoğlu, 4 aydır yaşam savaşı verdiği kan kanserine yenik düşerek sevenlerini yasa boğdu.
Terkirdağ'ın Çorlu İlçesinde Ersan Kayaoğlu ve Belgin Kayaoğlu çiftinin 4 çocuğundan bir olan 17 yaşındaki Ömürcan Kayaoğlu'na 5 ay önce kan kanseri teşhisi konularak tedavi görüyordu. Genç çocuk tedavi gördüğü Çorlu Devlet Hastanesin'de bugün yaşam savaşını kaybetti. Ömürcan Kayoğlu'nun ölümünün ardından ailesi ve sevenleri büyük üzüntüye boğuldu. Kayaoğlu'nun cenazesi bugün Karabük'ün Yenice İlçesine bağlı Kayadibi köyüne getirilerek öğlen namazının ardından toprağa verilecek.

Yorumlar

Son Dakika!! Alaplı yolunda kaza; Yaralılar var…

9 Ekim 2019 Çarşamba 15:49

Son Dakika!! Alaplı yolunda kaza; Yaralılar var…

Son Dakika!! Alaplı yolunda kaza; Yaralılar var…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında aynı aileden ikisi çocuk yedi kişi yaralandı. Kaza yapan sürücünün oğlu olay yerine gelerek, ‘Ağlama baba siz iyisiniz demi? Araba önemli değil.’ diyerek ağlayan babasını teselli etti. Yaralılar olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastanelere kaldırıldı.

Kaza 15.00 sularında Gülüç Beldesi Çengel Burnu Mahallesi Tersaneler mevkiinde meydana geldi. İddiaya göre Alaplı istikametine seyir halinde olan İrfan T. (34) idaresindeki 67 AAY 184 plakalı beton mikseri Mustafa Y.(54) idaresindeki 67 SF 100 plakalı otomobile arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle direksiyon hâkimiyetini kaybeden sürücü Mustafa Y. dönerek refüjde bulunan ağaçlara çarparak durabildi. Kazada Sürücü Mustafa Y.(54) ve araçta yolcu olarak bulunan Lütfiye Y. (77), Kevser Y. (52), Şerife Y. (22), Yeşim Y. (27) İ. Y. (4) , H. Y. (3) yaralandı. Otomobilde sıkışan yaralıları itfaiye ekipleri çıkartıldı. Kazayı duyarak olay yerine gelen Mustafa Y. nin oğlu ağlayan babasına ‘Tamam. Ağlama bir şey yok. Sen iyi misin? Sen moralini bozma tamam mı?’ diyerek teselli etti. Yaralanan ve kazanın şokunu atlatamayan sürücü Mustafa Y.sağlık ekiplerine, ‘Kim yaralı anlamadım ki ben. Anlayamadım. Direksiyonu aniden kırdı herhâlde.’ Dedi. Yaralılar olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Devlet ve özel hastanelere kaldırıldı. Kazada hurdaya dönen otomobil çekici ile olay yerinde kaldırıldı. Özel hastaneye kaldırılan yaralıların beyin kanaması riski ile müşahede altında tutuldukları, Devlet hastanesine kaldırılan yaralıların hayati tehlikesi bulunmadığı öğrenildi. Olay ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorumlar

HAYDİ ÇOCUKLAR KOROYA

9 Ekim 2019 Çarşamba 12:31

HAYDİ ÇOCUKLAR KOROYA

HAYDİ ÇOCUKLAR KOROYA

Murtaza Mahallesi Cumhuriyet Halk Evi'nde ÇOCUK KOROSU kuruyoruz. 9-14 yaş grubundaki çocukları, koro çalışmaları için bekliyoruz. Koroyu Ereğli'nin deneyimli müzik öğretmeni Neslihan Meşe çalıştıracak.
Başvuru için tel: 316 24 60

Yorumlar