Motosiklet devrildi.. Sürücü yaralandı..

17 Eylül 2019 Salı 20:15

Motosiklet devrildi.. Sürücü yaralandı..

Motosiklet devrildi.. Sürücü yaralandı..

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde direksiyon hâkimiyetini kaybeden motosiklet sürücüsü yaralandı. Yaralı sürücüsü olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Kaza 15.00 sularında Müftü Mahallesi Devrim Bulvarında meydana geldi. İddiaya göre 54 AAB 324 plakalı motosiklet sürücüsü Berke K. (20) direksiyon hâkimiyetini kaybederek düşen sürücü yaralandı. Yaralı motosiklet sürücüsü Berke K. olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından özel hastaneye kaldırıldı. Yaralı motosiklet sürücüsünün hayati tehlikesi bulunmadığı öğrenilirken olay ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Diğer yandan motosiklet sürücüsü Berke K.’nin arkadaşları motosikleti hususi otomobilin bagajına koymaya çalıştı. Bu esnada motosikletten yakıt damlaya başlaması üzerine Berke K.’nin arkadaşları motosikleti sürükleyerek olay yerinden ayrıldı.

Yorumlar

KDZ. EREĞLİ, 100. YILA HAZIRLANIYOR

17 Eylül 2019 Salı 14:28

KDZ. EREĞLİ, 100. YILA HAZIRLANIYOR

KDZ. EREĞLİ, 100. YILA HAZIRLANIYOR

18 Haziran 2020’de düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını kutlayacak olan Kdz. Ereğli’de, Belediye kapsamlı tören ve etkinlikler için çalışmalara başladı. Bu kapsamda uluslararası bir sempozyum düzenlenerek Ereğli'nin 100 yılı ele alınacak ve çalışmalar kitap haline getirilecek. Başkan Halil Posbıyık, Sempozyum Yürütme Kurulu Üyesi İzmir Eski Milletvekili Kemal Anadol ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ilgili herkesi, ilçenin tarihsel gelişiminin ele alınacağı sempozyuma katkı sunmaya davet etti.
Kdz. Ereğli Belediyesi ilçenin kurtuluşunun 100’üncü yılını kapsamlı tören ve etkinlikler ile kutlamak için çalışmalara başladı. Bu kapsamda 18-19-20 Haziran 2020'de "100 yılın Işığında Kdz. Ereğli" sempozyumu düzenlenecek. Ereğli tarihini ortaya koyacak sergiler açılacak. Sempozyumda ele alınacak konular Türkçe-İngilizce kitaplaştırılarak uluslararası düzeyde üniversite kütüphanelerine dağıtılacak.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık Sempozyum Yürütme Kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyerek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yürütme Kurulu Üyesi Zonguldak ve İzmir eski Milletvekili Kemal Anadol da "100 yılın ışığında Kdz. Ereğli" sempozyumunu değerlendirdi.
“GELECEK KUŞAKLARA ÖNEMLİ BİR ESER BIRAKACAĞIZ”
Başkan Posbıyık, kurtuluşun 100’üncü yılına özel Ereğli’nin tarih, kültür, ekonomi ve sosyal yaşamıyla ilgili önemli bir çalışma içinde olduklarını belirterek şunları söyledi:
“Duayenimiz Kemal Anadol ile beraberiz. Kdz. Ereğli’ye ve ülkemize önemli hizmetleri oldu. Seçimlerden önce İzmir’den beni kendisi aradı. ‘Seçimleri alman lazım’ dedi. ‘Sen seçimleri al ben de geleceğim sana ücretsiz kültür müşavirliği yapacağım. Ereğli’nin tarihini ortaya koymamız lazım’ dedi. Ereğli hakkında değişik dokümanlar var; yazarların yazdığı metinler var. Mübeccel hanımın ve bizim belediye olarak çıkardığımız kitapçıklar, parça parça bilgiler var. Yurtdışında bir takım bilgiler var. Derli toplu Ereğli’nin genel durumunu ortaya koyan çalışmalar yok. Ereğli’nin kurtuluşunun 100. yılına geldiğimiz bu dönemde böyle bir çalışma içine girdik. Kemal bey 10 gün önce Ereğli’ye geldi, Nart bey, Nergis hanım, Raif bey, Atilla bey ve Kültür Müdürlüğümüz ile yoğun bir çalışma içerisine girdiler. Tek amacımız var. Bizden sonra gelen nesillere, kuşaklara önemli bir eser bırakmak. Ereğli’nin tarihi, ekonomik yapısı, kurtuluşu, sosyolojik yapısı, Ereğli’nin Erdemir’den öncesi ve sonraki durumu, sanayi kenti olduktan sonraki durumu, Ereğli’nin psikolojik yapısı, insanların mesleki değerlerinin hangi noktada olduğu konusunda herkesin bilgisini ortaya koymasını istiyoruz. Ülke dışından da profesörler, doçentler, bilim insanları, bu komitenin ulaşabildiği kim varsa herkesi Ereğli’de ağırlamak istiyoruz. Hem Ereğli’nin 100'üncü yılının tarihine yakışır şekilde kutlanmasını, hem de tarihine uzanarak yeniden yazılmasını arzu ediyoruz. 'Ben Ereğli’nin tarihini inceliyorum, şu bilgilerim var' diyen herkesi bu programa alabiliriz. İlgili herkesten katkı bekliyoruz. Değerli basın mensuplarından da katkı bekliyoruz.”
“100 YILIN IŞIĞINDA KDZ. EREĞLİ”
Ereğli tarihinin genç kuşaklar ve geniş kesimler tarafından bilinmediğini ve 3 günlük sempozyumda bunların ele alınacağını söyleyen Başkan Posbıyık, konuşmasını şu şekilde tamamladı:
“Kurtuluş savaşının ilk ve tek deniz savaşı Kdz. Ereğli’de gerçekleşmiştir. Bunun bilinmesini ve hakkının verilmesini istiyoruz. Alemdar Gemisi'nin Kurtuluş Savaşı’mızdaki yeri ve öneminin vurgulanmasını istiyoruz. Genç kuşaklar ve geniş kesimler tarafından bu konunun yeterince bilinmediğini görüyoruz. Ereğli bu süreçte hangi badireler atlattı, nasıl bir gelişim çizgisi gösterdi, bugün geldiği nokta nedir? Bunların hepsinin ele alınıp değerlendirilebileceği bir çalışma ortaya çıksın istiyoruz. Gelecek kuşaklara bırakacağımız en güzel eserlerden biri olacağına yürekten inanıyorum. 18 Haziran’da Kdz. Ereğli halkı bir destan yazarak Fransız komutan ve askerlerini esir almıştır. Henüz kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti ile Fransızlar anlaşma yapmak zorunda kalmışlardır. Büyük tarihsel önemi olan bu konunun altını çizmek zorundayız. Bu anlaşma Kurtuluş Savaşı’mızın ilk uluslar arası anlaşması olmuştur ve Milli Kurtuluş Hükümeti’nin kabul edildiğinin tek göstergesidir.”
ANADOL: İSTİKLAL MADALYAMIZ BİLE YOK
Zonguldak-İzmir eski Milletvekili ve Sempozyum Yürütme Kurulu Üyesi Kemal Anadol da bu çalışma ile Ereğli’ye borcunu ödemek istediğini söyledi. Başkan Posbıyık’ın önderliğinde Ereğli’nin kurtuluşunun 100’üncü yılının görkemli bir şekilde kutlanacağını söyleyen Anadol şunları söyledi:
“Burada bulunmamın iki sebebi var. Biri Ereğli’ye borcum var. Bir de Sayın Posbıyık’a sözüm var. Bundan evvel nasıl Ereğli’ye hizmet etmişse şimdi tam ustalık döneminde daha da çok hizmet edeceğine, gelecek kuşaklara eserler bırakacağına yürekten inanıyorum. Biz Kdz. Ereğlililer olarak fazla mütevazı insanlarız. Örneğin 1921’de Antep’e Gazi unvanı verilmiş, 35 sene sonra Maraş 'Ben de varım' dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden karar çıktı; Kahraman unvanını aldı. 53 sene sonra Urfa 'Ben de varım' dedi; ‘Şanlı’ unvanını aldı. Kurtuluş savaşının bir tek deniz savaşı Ereğli’de oldu, Alemdar gemisi yaptı, bizim İstiklal Madalyamız bile yok. Dolayısıyla geçmişte tarih bilincinin bu kadar gelişmediği bir dönemde biz fazla mütevazı olduğumuz için Türkiye’de kendini işgalden ilk kurtaran ilçe Kdz. Ereğli olduğu halde bunu vurgulayamadık. Bunların arasında ben de varım geçmiş politikacılar arasında. Özeleştiri olarak kabul edebilirsiniz bunu. Ama Sayın Başkan'ın önderliğinde 100’üncü yılı Ereğli Belediyesi görkemli bir şekilde kutlayacak. Bu programın içerisinde sempozyum olacak. Çok büyük bir eser ortaya çıkacak.”
Sempozyum Yürütme Kurulu Üyesi Başkan Danışmanı Nergis Bozkurt, etkinlikler kapsamında Ereğli için yazılmış tüm kitapların ve araştırmaların da sergileneceğini belirterek 18-19-20 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleşecek etkinliklerin ayrıntıları hakkında bilgi verdi. Sempozyumun programı şu şekilde:

18 HAZİRAN 2020 PERŞEMBE ​
SABAH PROGRAMI
RESMİ KUTLAMALAR
12.00-YELKEN YARIŞMASI
13.00: SERGİLERİN AÇILIŞI
-FOTOĞRAFLARLA EREĞLİ,
- EREĞLİ'NİN ÖNEMLİ MANŞETLERİ,
- EREĞLİ KİTAPLARI
- TABLO, KARTPOSTAL, PUL, MEKTUP, ROZET GİBİ DÖNEMİNİ YANSITAN OBJELER
Klasik müzik dinletisi. Ereğli tanıtım filmleri.
SEMPOZYUMUN AÇILIŞ OTURUMU
14.30-15.30- PROTOKOL KONUŞMALARI
MODERATÖR: KEMAL ANADOL
15.30-15.50- İnönü Mağarası Arkeolojik Kazıları ve Bulguları Işığında Anadolu-Balkan İlişkileri
BEÜ Doç. Hamza Ekmen
Harward Doç. Benjamin Arbuckle
16.00-16.20- Türk Sovyet ilişkilerinin 100. yılı
Aleksander Sotniçenko /Rusya Federatif Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Birinci Katibi
16.30-16.50- Mübadelede Karadeniz Ereğli
Sefer Güvenç - Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri
17.00-17.20- Ereğli Kaymakamı Tunalı Hilmi Bey
Doç. Şaduman Halıcı
17.30-17.50
Bizans/Beylikler/Osmanlı Dönemi
Prof. Güngör Karaoğuz
18.00 Sorular ve yanıtlar
Üç gün öğleden sonraları eşzamanlı olarak FUTBOL TURNUVASI yapılacak.
20.00 : MEHTER TAKIMI KONSERİ
​​​
19 HAZİRAN CUMA
SABAH OTURUMU- MODERATÖR: KEMAL ANADOL
10.00-10.20- Kurtuluş Savaşı'nda Ereğli
Prof. Ali Sarıkoyuncu
10.30-10.50- Alemdar Olayı ve Siyasal Sonuçları
Cem Gürdeniz /E. Amiral-Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Direktörü
11.00-11.20- Ereğli ve Kömür/Uzun Mehmet
Prof. Vedat Didari
11.30-11.50- Ereğli ve Demir Çelik
Halil Posbıyık
12.00-12.20-Ereğli'de Sendikacılık/Beyaz Gemi Olayı
Can Şafak - Sendika Uzmanı
12.30-13.00- Soru ve Yanıtlar
CUMA ÖĞLE OTURUMU
MODERATÖR: RAİF TOKEL
14.00-14.20- Ereğli'nin Yönetsel Yapısı/Kentleşme/Demografik Yapı
Prof. Ruşen Keleş
14.30-14.50- 1982 Anayasası döneminde Ereğli halkının siyasi tercihleri üzerine bir değerlendirme
Dr. Öğr. Üyesi Tevfik Sönmez Küçük Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi
15.00-15.20-Ereğli Ekonomisi ve Sorunları
Meliha Okur - Gazeteci
15.30-15.50- Ereğli'de Eğitim ve Sağlık
Prof. Bektaş Açıkgöz
16.00-16.30- SORU VE YANITLAR
20.00- KONSER

20 HAZİRAN CUMARTESİ
SABAH OTURUMU
10.00-10.20- Ereğli'de Tarım/Balıkçılık/Hayvancılık
Prof. Mustafa Kaymakçı
10.30-10.50-Ereğli Mutfağı
Seyfettin Onat - Araştırmacı
11.00-11.20-Ereğli'nin Çevre Sorunları
Prof. Ali Osman Karababa
11.30-11.50- Doğal, Tarihsel, Kültürel Değerleriyle Cehennem Ağzı Mağaraları
Raif Tokel
12.00- Soru ve Yanıtlar
20 HAZİRAN CUMARTESİ
ÖĞLE OTURUMU
MODERATÖR: DOÇ. ŞADUMAN HALICI
14.30: EREĞLİ'YE İÇERİDEN BAKIŞ...
Yerel tarihçilerin "Ereğli'nin 100 yılı" üzerine değerlendirmeleri
15.30-16.00: KAPANIŞ KONUŞMALARI
20.00: BANDO VE FENER ALAYI

Yorumlar

Köpek kedinin süt annesi oldu

17 Eylül 2019 Salı 10:48

Köpek kedinin süt annesi oldu

Köpek kedinin süt annesi oldu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bir işletme sahibinin köpeği, annesi olmayan kediye annelik yapıyor. Kedinin köpekten süt emmesi görenleri şaşkına çeviriyor.  
Safranbolu ilçesi Konarı köyünde Tarihi Değirmen işletmesinin sahibi Batuhan Alptekin, annesi olmayan yavru kediyi alarak bakmaya başladı. "Dost" adını verdiği kedinin doğum yapan köpeği "Pamuk"tan süt emdiğini gören Alptekin, olayı cep telefonuyla kayda aldı. Kedi ve köpeklerinin birbirleriyle oynayarak vakit geçirmelerini de cep telefonu ile görüntüleyen Alptekin, işletmede kimsesiz kedi ve köpeklere de baktıklarını söyledi. "Dost" adını verdiği kediyi annesinin terk ettiğini anlatan Alptekin, "Bizim köpeklerimiz de var. Köpeğimiz ’Dost’ doğurmuştu zaten. Kendi yavrularını emzirirken kediler de onu emmeye başladı. Onlarla oynamaya falan başladı. Süt annesi oldu onun" dedi. 

Yorumlar

AFAD'dan yüzük operasyonu

17 Eylül 2019 Salı 10:45

AFAD'dan yüzük operasyonu

AFAD'dan yüzük operasyonu

Zonguldak'ta parmağındaki yüzüğü çıkartamayan kadının imdadına AFAD ekipleri yetişti.  
Edinilen bilgiye göre, olay, şehir merkezinde yaşandı. Bir süre önce parmağına yüzük takan genç kadının bir süre sonra parmağı şişti. Şişen parmağındaki yüzüğü çıkartamayan talihsiz kadın başarılı olamayınca Atatürk Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Ancak burada da yüzük çıkartılamayınca AFAD ekiplerine haber verildi. 
Kısa sürede hastaneye gelen ekipler şişen parmaktaki yüzüğü keserek çıkarttı. Başarılı bir operasyonla yüzüğü parmağından çıkartılan kadın rahat bir nefes aldı. Genç kadın ve AFAD ekipleri yüzüğün çıkartılmasının ardından hastaneden ayrıldı. 

Yorumlar

10 saatlik skolyoz ameliyatıyla sağlığına kavuştu

17 Eylül 2019 Salı 10:40

10 saatlik skolyoz ameliyatıyla sağlığına kavuştu

19 yaşındaki Onur 10 saatlik skolyoz ameliyatıyla sağlığına kavuştu

Zonguldak'ta ileri derecede skolyoz hastası olan 19 yaşındaki Onur Düzlüoğlu, 10 saatlik ameliyatla sağlığına kavuştu.  
Her 100 çocuktan 2-3’ünü etkileyen sırt ve bel şekil bozukluğu olarak da bilinen “skolyoz” hastalığı, tedavi edilmediğinde yaşam kalitesi ve iş-güç kaybına neden olabilen bir hastalık olarak ciddi bir halk sağlığı sorununu oluşturuyor. Hastalığın erken dönemlerinde korse, fizik tedavi gibi uygulamalarla başarılı sonuç alınabilen bu hastalıkta ilerlemiş olgularda ise cerrahi müdahale kaçınılmaz hale geliyor. Normal şartlarda özel sağlık kuruluşlarında oldukça yüksek meblağlara mal olan cerrahi tedavi yöntemleri, yaklaşık 5 yıldır Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı bünyesinde başarı ile sağlanıyor. 

Omuz düşüklüğü nedeniyle başvurdu, skolyoz olduğu ortaya çıktı 
19 yaşındaki Onur Düzlüoğlu da, bir süredir arkadaşlarının omzunun düşük olduğunu söylemelerine aldırmadı ancak annesinin de fark etmesi üzerine Zonguldak Bülent Üniversitesi Ecevit Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine başvurdu. Gencin ileri derecede skolyoz hastası olduğu tespit edildi. Aile ile görüşen doktorlar ameliyata karar verilince yaklaşık 10 saatlik başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Yeniden sağlıklı bir şekilde ayağa kalkan Düzlüoğlu’nun mutluluğu ise gözlerinden okundu. Taburcu olduktan sonra eğitim hayatına kaldığı yerden devam edecek olan Düzlüoğlu, başarılı geçen ameliyat için hastane doktorlarına teşekkür etti. 
Ameliyat sonrası Düzlüoğlu, "Ağrım falan olmuyordu ama şekil bozukluğu vardı. Beni etkiliyordu. Arkadaşlarım omzumun birinin düşük olduğunu söylüyordu. Daha sonra annem evdeyken tesadüfen fark etti. Ameliyat çok güzel geçti. Umduğumdan çok daha güzel geçti. İlk günler ağrı oldu ama şu an gayet iyi" diye konuştu. 


Otuzuncu başarılı ameliyatı gerçekleştirdiler 
Yakın tarihte otuzuncu başarılı skolyoz ameliyatını gerçekleştiren hastane doktorlarından Doç. Dr. Murat Songür, “Ameliyat sonrası dördüncü gündeyiz. Değerlerimiz gayet iyi. Hastamız bize yakın tarihte omzunda şekil bozukluğu şikayetiyle başvurdu. Yaptığımız tetkiklerle omurga şekil bozukluğu şikayetiyle bize geldi. Yaptığımız tetkiklerde hastalığının cerrahi sınırlarda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu kendisine bildirdik. Kendisine bunun ameliyat edilmesi gerektiğini anlattılar. Düşündüler taşındılar ameliyat olma kararı verdiler. Biz de gerekli tetkikleri tamamladıktan sonra ameliyatı gerçekleştirdik. Ağır bir ameliyattı. Ameliyat sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Kendisi bağımsız bir şekilde ayağa kalkabiliyor. Hastamızı birkaç gün içerisinde taburcu edip eğitim ve öğretim sezonuna yetiştirmeye çalışacağız” diye konuştu. 

Diğer bölümlerle koordineli çalışıyorlar 
Skolyoz tedavisinin ciddi bir ekip ve koordinasyon gerektirdiğini belirten Doç. Dr. Songür, “Merkezimizde ameliyat dışı tedavide Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ve korse uygulamalarının yapıldığı ortez birimi ile birlikte koordineli bir şekilde çalışmaktayız. Benzer şekilde cerrahi tedavide ise Anestezi ve Reanimasyon Bölümü ile Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü ile birlikte koordineli çalışarak hastalarımızın hak etmiş olduğu en optimal ve hasta güvenliğini göz önünde bulunduran bir yaklaşım sergilemeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

“Yaklaşık 10 saat süren oldukça zor ve meşakkatli bir ameliyat başarıyla sonuçlandırılmıştır” 
BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Şenay Özdolap da, "Skolyoz özellikle gençlerde görülen ortopedik bir hastalıktır. Hayatı tehdit edici bir hastalık olmamasına rağmen hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Ortopedik bir hastalıktır. İleri derecede skolyozlar hayatı tehdit edebilir. Özellikle solunum hastalıklarında problem oluştururlar. Skolyozun tedavilerinden bir tanesi de cerrahidir. Bölgemizde uzun zamandır skolyoz cerrahisi Ortopedi'den öğretim üyesi hocamız Murat hoca sayesinde otuzuncu vakasını gerçekleştirmiş bulunuyor. Bu özellikle gurur verici bir sayı ve başarı. Son vakamızda yaklaşık 10 saat süren oldukça zor ve meşakkatli bir ameliyat başarıyla sonuçlandırılmıştır. Hastamızda ameliyat sonrası dönemde oldukça sağlıklı ve mutlu. Takibi devam ediyor. Bir süre daha hem de takip açısından hastanemize gelecektir. Skolyoz cerrahisi özellikle son zamanlarda ortopedinin oldukça zor ameliyatlarındandır. Murat hocamız da bölgemizde yaklaşık 4-5 yıldır bu ameliyatları çok büyük başarıyla gerçekleştirmektedir” dedi. 

Yorumlar